Start na mistrzostwach był dla nas dużym wyzwaniem.Wystąpiliśmy w bardzo odmłodzonym składzie, połowa tancerzy to młodzież, która po raz pierwszy występowała na mistrzostwach świata – mówi Antoni Czyżyk, trener Formacji Standardowej „LOTOS-Jantar”.

 

– Pierwsza runda była nerwowa. W półfinale było lepiej, finał już był na poziomie – przyznaje Antoni Czyżyk.

Ostatecznie na 18 drużyn – podczas Mistrzostw Świata Formacji Standardowych wBraunschweig, w Niemczech – Formacja Standardowa „LOTOS-Jantar” zajęła 4 miejsce.

– Kolejny raz udowodniliśmy, że taniec w Elblągu jest na wysokim poziomie – dodaje Antoni Czyżyk.

Dwunastu sędziów oceniało występy najlepszych formacji na świecie według nowego systemu 2.1 (podobne ocenianie jak w łyżwiarstwie figurowym). Liczyły się: technika, choreografia, harmonia i wygląd. Do zdobycia było maksymalnie 40 punktów. W rundzie finałowej rywalizowały dwie niemieckie drużyny, dwie rosyjskie, polska oraz białoruska formacja. Jak zgodnie mówią elbląscy tancerze, występy utrzymane były na bardzo wysokim poziomie.

Przypomnijmy: Formacja Standardowa „LOTOS-Jantar” uzyskała prawo startu na mistrzostwach świata zdobywając 13 września, podczas Mistrzostw Polski FTS Formacji Tanecznych, złoty medal. Elblążanie zaprezentowali się w nowym układzie choreograficznym „Welcome to Burlesque” do muzyki Cher i Christiny Aguilery. Formacja Standardowa „LOTOS-Jantar”od momentu powstania w 1995 r. nieprzerwanie zdobywa tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych, będąc jednocześnie jednym z najlepszych tego typu zespołów w Europie i na świecie. Elbląska drużyna jest złotym medalistą mistrzostw świata z 1999 roku i 2010 – wynik ten to największe osiągnięcie w historii tańca polskiego.

 

Sponsorem Formacji Standardowej „LOTOS-Jantar” jest Grupa LOTOS S.A.

 

Wyniki Mistrzostw Świata Formacji Standardowych 2014 (Braunschweig, 1 listopada)

1. Braunschweiger TSC (Niemcy)

2. Vera Tyumen (Rosja)

3. 1. TC Ludwigsburg (Niemcy)

4. Formacja Standardowa LOTOS-Jantar (Polska)

5. Univers Minsk (Białoruś)

6. Olympia (Rosja)

Sponsorem Formacji Standardowej LOTOS-Jantar jest Grupa LOTOS