Po raz pierwszy w Elblągu odbędą się Mistrzostwa Europy Formacji Standardowych. W najbliższą sobotę, 3 października, na naszym parkiecie zaprezentuje się 12 formacji, które powalczą o tytuł Mistrza Europy. Wśród nich będą dwa elbląskie zespoły  – Mistrzowie Polski – Formacja LOTOS-Jantar oraz wicemistrzowie Polski – Formacja Jantar-Elbląg, której tancerze we wtorek, 29 września otrzymali powołania do Kadry na Mistrzostwa Europy.

Która formacja zdobędzie tytuł Mistrza Europy Formacji Standardowych? O tym przekonamy się już w sobotę, 3 października. Miłośnicy tańca będą mogli oglądać występy najlepszych formacji standardowych w Centrum Sportowo-Biznesowym. Na elbląskim parkiecie zatańczy dwanaście formacji z Niemiec, Holandii, Białorusi, Czech, Rosji, Węgier i Polski.

Również skład sędziowski będzie międzynarodowy – opowiada Antoni Czyżyk, trener i sędzia taneczny, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Mistrzostwa oceniać będzie 12 sędziów, każdy z innego kraju. Sześciu oglądać będzie formacje z trybun, sześciu przy parkiecie, by oprócz tzw. rysunków, mogli docenić również jakość tańca poszczególnych par. Na Mistrzostwach będziemy po raz pierwszy wypróbowywać nowy system sędziowski, w którym jurorzy nie będą przyznawać miejsc, ale wyciągać średnią z ocen czterech składowych występu.

„Tańczące diamenty” – tak będzie się nazywała choreografia Formacji LOTOS-Jantar, którą zobaczymy podczas Mistrzostw Europy. Drużyna zatańczy do muzyki z filmu “Burleska”.

– Jednak zmodyfikowane stroje, które mocniej błyszczą i są wzbogacone kamieniami przypominającymi diamenty oraz utwór wykorzystany na wejście i zejście skłoniły trenerów do zmiany nazwy choreografii – mówi Magdalena Czarnocka – Kaptur, wicedyrektor „Światowida” oraz prezes Stowarzyszenia „Jantar”, współorganizatora Mistrzostw. – Przypomnę, że wejście i zejście drużyny to występ nie dla sędziów, bo ta część jest niepunktowana, ale dla publiczności, a Formacja tańczyć będzie do utworu “Diamonds are a girl’s best friend”.

Jak dodaje Ariane Schiessler, choreografka formacji, zespół będzie starać się wykorzystywać możliwości swojej sali i swojego parkietu. Ma być dużo światła, żeby wydobyć blask z nowych strojów i jak najlepiej pokazać zespół.

Podczas konferencji, poświęconej Mistrzostwom Europy, powołanie do Kadry na Mistrzostwa Europy tancerzom Formacji Jantar-Elbląg wręczył Antoni Czyżyk – dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i prezes Federacji Tańca Sportowego, organizacji, która ma prawo nominować do Kadry. Młodzi tancerze nastawieni są do czekających ich wyzwań pozytywnie.

– Ćwiczymy praktycznie codziennie – mówią Karol i Ola, tancerze Formacji Jantar-Elbląg. – Bardzo podoba nam się muzyka do naszego układu, który jest energiczny i wspaniale oddaje emocje zawarte właśnie w warstwie muzycznej.

Tancerze z Formacji Jantar-Elbląg zaprezentują  choreografię „Modern Emotions”. Układ zainspirowany został muzyką filmową m.in. z filmu „50 twarzy Grey’a”.

–  To układ, w którym postawiliśmy na jakość tańca, na klasyczny standard, na technikę i piękne obrazy – dodaje Ariane Schiessler.

Mistrzostwa Europy Formacji Standardowych odbędą się 3 października na hali Centrum Sportowo–Biznesowego w Elblągu. Zostaną podzielone na rundę eliminacyjną, która rozpocznie się o godz. 15.00 oraz na finały, które rozpoczną się o godz. 19.00. Ceny biletów: 40 zł – na trybuny, 100 zł – miejsce przy stoliku.  

 

Organizatorami Mistrzostw Europy Formacji Standardowych są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Federacja Tańca Sportowego oraz Stowarzyszenie „Jantar”.

Sponsorem głównym Mistrzostw jest Grupa LOTOS S.A.

 

Edyta Bugowska, rzecznik CSE ŚwiatowidphpTKgdkx