Od niedzieli w Iławie rozpoczął się projekt „Taniec bez granic” dofinansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Pomysłodawcą i realizatorem zadania jest Stowarzyszenie Jantar, a partnerem Klub sportowy Dynamo ze Lwowa.  

Projekt skierowany jest do tancerzy z Elbląskiego Klubu Tańca Jantar oraz tancerzy z klubu Dynamo ze Lwowa, którzy spotkali się na obozie sportowym. Tancerze przez trzy wspólnie spędzone dni integrowali się i brali udział w różnych zajęciach. 

Tematem przewodnim projektu jest taniec dlatego najwięcej czasu uczestnicy spędzają na warsztatach tanecznych – mówi Krzysztof Taurogiński – opiekun grupy elbląskich tancerzy –  na początku oczywiście największy problem stanowił język ale teraz młodzież doskonale już sobie radzi. Pierwsze lody zostały przełamane właśnie na sali tanecznej i wyjściu na basen, gdzie nie potrzeba słów do porozumienia. 

Tancerze mają już za sobą wspólne zwiedzanie Iławy wraz z szukaniem zabytków, wspólne lekcje języka polskiego i ukraińskiego, a także wspólne śpiewy podczas karaoke. Przed nimi jeszcze dużo wyzwań i działań. 

W dniu dzisiejszym mają zaplanowane warsztaty plastyczne, podczas których będą tworzyli stroje taneczne zainspirowane kulturą ludową swojego kraju – mówi Krzysztof Taurogiński – Przed nimi jeszcze między innymi wyprawy kajakowe, warsztaty tworzenia filmików, nauka polskich i ukraińskich tańców ludowych i tworzenie galerii zdjęć pod hasłem „Sąsiedzi”.  

Zdjęcia z projektu Taniec bez granic dostępne są http://www.promyk.elblag.pl/pl/galerie/taniec-bez-granic-28-30.07.2019/

Logo_PURWM_PL_UKR