„Zaprojektuj coolturę” oraz „Sąsiedzi” to wystawy przygotowane przez uczestników projektu
„Taniec bez granic”, które zostaną zaprezentowane w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”
od 1 września.

„Taniec bez granic” to projekt wymiany młodzieży polskiej i ukraińskiej, w ramach którego spotkali się tancerze z Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar” oraz z lwowskiego Klubu Sportowego „Dynamo” podczas obozu realizowanego w okresie 28-07-6.08.19 w Iławie. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Jantar” w partnerstwie z klubem „Dynamo” i sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji. Ideą projektu było nawiązanie dialogu międzykulturowego i otwartości na odmienną kulturę oraz integracja młodzieży. W trakcie projektu uczestnicy realizowali bardzo wiele działań mających na celu wzajemne poznanie i wzbogacenie swojej wiedzy na temat Polski i Ukrainy. Jednym z działań było tworzenie strojów tanecznych zainspirowane strojami ludowymi obu Państw podczas warsztatów „Zaprojektuj coolturę”. W trakcie warsztatów młodzież wykazała się dużą kreatywnością tworząc prace na dużych planszach z wykorzystaniem różnobarwnych materiałów o wzorach ludowych. Były pomysły nietypowe, jak „ubranie” tancerki w czerwony kombinezon zamiast tradycyjnej sukni , a
także łączące oba narody.
Bardzo podobał mi się pomysł Dimy, który na sukni partnerki zamieścił flagę ukraińską a na fraku męskim flagę polski – mówi uczestniczka obozu Natalia. Wszystkie prace będzie można obejrzeć w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Prace eksponowane będą na holu I i II piętra. Poza pracami z warsztatów „Zaprojektuj coolturę” na holu rozwieszona zostanie także wystawa pod hasłem „Sąsiedzi”, przygotowana również w Iławie przez elbląskich i lwowskich tancerzy. Są to zdjęcia polskich i ukraińskich zabytków oraz znanych miejsc wartych zobaczenia według młodzieży. Znalazły się na nich m.in. ukraiński „Tunel miłości”, Katedra Ormiańska czy Zamek w Malborku. Do galerii zostały także dołączone przykłady typowych polskich i ukraińskich dań.

– Zapraszamy także 2 września o godz. 17:00 na spotkanie podczas, którego będzie można nieco więcej dowiedzieć się na temat projektu „Taniec bez granic” – mówi Antoni Czyżyk – trener EKT „Jantar” – Poza wystawą prac będzie można obejrzeć klip podsumowujący działania tancerzy.

Spotkanie odbędzie się w Galerii Nobilis w elbląskim Światowidzie.

Logo_PURWM_PL_UKR