XXIX Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych już niebawem. Obie elbląskie formacje LOTOS-Jantar i JANTAR Elbląg pilnie i intensywnie przygotowują się do tego, aby jak najlepiej wypaść na turniejowym parkiecie.

W tym roku XXIX Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych odbędą się 15 września w Siemianowicach Śląskich. Organizatorem imprezy jest Sportowy Klub Taneczny „Flamenco”.

Na turnieju Elbląg będą reprezentowały dwie formacje, młodsza Formacja „Jantar II” wystąpi jako JANTAR Elbląg oraz starsza LOTOS-Jantar.

Mistrzostwa Polski zostaną rozegrane w dwóch stylach: standardowym i latynoamerykańskim, w dwóch kategoriach wiekowych: do 15 lat i pow. 15 lat. Łącznie na zawodach zaprezentuje się 20 formacji. Nasze Formacje są specjalistami w tańcu standardowym i będą ze sobą rywalizowały w tej samej kategorii wiekowej, czyli w kategorii pow. 15 lat.

Młodsza Formacja zatańczy układ „The Beatles – The Stars Reborn” do muzyki zespołu „The Beatles”, starsza Formacja pokaże układ „Tribute to Michael Jackson”.

Przypominamy, że starsza grupa tym samym układem w 2010 roku zdobyła tytuł Mistrza Świata, a w roku 2011 wytańczyła Wicemistrzostwo Świata. Sami tancerze zaznaczają, że bardzo lubią tę choreografię ponieważ jest oryginalna i prawdziwym wyzwaniem było przełożenie muzyki popowej na tańce standardowe.

To bardzo trudne, by płynnie i bardzo szybko przejść z szybkiego quickstepa do wolnego walca, zachowując przy tym charakter tańca – mówią tancerze Formacji, którzy obecnie przygotowują się do Mistrzostw – Treningi są intensywne i wyczerpujące, ale musimy dać z siebie wszystko by jak najlepiej wypaść.

Starsza Formacja rozpoczęła przygotowania od niedzieli 2 września. I od razu zaczęła zajęciami z Ariane Schiessler, choreografką z Niemiec. Ariane Schiessler współpracuje z elbląskimi tancerze od kilkunastu lat. Do 5 września pracowała nad układami z dwoma formacjami.

– Praca z  formacją to dużo trudniejsze zadanie niż trenowanie indywidualnych par. Tutaj trzeba pracować jak drużyna – jest osiem par, które muszą znaleźć jeden rytm, wykonywać te sam kroki – mówi Ariane Schiessler. – Starsza Formacja zatańczy znany już układ do muzyki Michela Jacksona, ale wprowadziliśmy sporo zmian więc będzie wyglądał inaczej, będzie pewnym zaskoczeniem także dla publiczności.

Tancerze z niemiecką choreografką ćwiczyli po osiem godzin dziennie.

Ariane nie miała dla nas litości – twierdzą tancerze z Formacji LOTOS-Jantar – Po kilkanaście razy powtarzaliśmy i szlifowaliśmy układ. Zajęcia były dla nas sprawdzianem na wytrzymałość.

Młodsza Formacja pierwsze treningi rozpoczęła w kwietniu, a od 19 sierpnia spotyka się niemal codziennie. Przed nimi prawdziwe wyzwanie, bowiem przygotowania upływają pod hasłem zmian. Zmieniła się nazwa formacji z Jantar II na JANTAR Elbląg,  zmieniła się kategoria, w której tancerze wystąpią, a co najważniejsze zmienił się układ i stroje w których zaprezentują się podczas Mistrzostw Polski. W zeszłym roku Formacja tańczyła układ „Titanic”, w tym roku, jak twierdzą instruktorzy, trudniejszy układ „The Beatles – The Stars Reborn”.

Ten układ jest dużo trudniejszy, bardziej dynamiczny, szybszy, nie ma tylu przerw i dlatego wymaga ogromnej kondycji, sprawności i umiejętności technicznych – opowiada Paulina Kowal, instruktorka Formacji JANTAR Elbląg – Ponadto w układzie wykorzystane są elementy akrobatyczne jak np. szpagat.

„The Beatles – The Stars Reborn” stworzony został w 2005 roku na potrzeby ówczesnej starszej Formacji, która tym układem zdobyła Mistrzostwo Polski. Wersja, którą na Mistrzostwach zatańczy JANTAR Elbląg jest delikatnie zmieniona.

– Zmieniliśmy początek, który jest bardziej energetyczny od poprzedniego, wchodzimy jivem, co pozytywnie nastawia tancerzy na układ – tłumaczy instruktorka Paulina Kowal.

Instruktorzy formacji, czyli Paulina Kowal i Piotr Czyżyk bardzo chwalą swoich podopiecznych.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z zespołu, tancerze poświęcają bardzo dużo czasu na trening, są mocno zdeterminowani i zmotywowani, co także udziela się nam – mówi Paulina Kowal. –  Pomimo trudnych chwil ich zapał nie maleje i jest to wręcz magiczne.

Również Ariane Schiessler, chwali i twierdzi, że tancerze są niezwykle otwarci, bardzo zmotywowani i zaangażowani. Zajęcia z choreografką są utrzymane w szybkim tempie, tancerze muszą pracować jednocześnie nad techniką, zapamiętaniem choreografii, akcentami, utrzymaniem odpowiednich rysunków i nad równością wytańczenia choreografii.

Na pytanie jak czują się konkurując ze starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami z LOTOS-Jantar, twierdzą, że chcą uczyć się od najlepszych.

Podczas Mistrzostw Polski zostaną wyłonienie reprezentacje naszego kraju na Mistrzostwa Świata. XXIX Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych rozegrają się na Hali widowiskowo-sportowej Kompleks Sportowy „Michał” w Siemianowicach Śląskich, w sobotę 15 sierpnia. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 18.00.

Współorganizatorem udziału tancerzy LOTOS – Jantar w Mistrzostwach Polski w Siemianowicach Śląskich jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

 

SPONSOREM  FORMACJI STANDARDOWEJ „LOTOS – JANTAR” JEST GRUPA LOTOS S.A.

Autor: Zyta Wrzos