fot. W. WawroNa Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych obie nasze Formacje LOTOS Jantar oraz JANTAR Elbląg pokazały mistrzowską klasę. Tancerze udowodnili, że są najlepsi i do domu wrócili ze złotym i srebrnym medalem.

W sobotę, 15 września w Siemianowicach Śląskich rozegrały się XXIX Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych.  Nasze miasto na zawodach reprezentowały dwie formacje standardowe LOTOS Jantar i JANTAR Elbląg.

Najpierw jednak elblążan czekała żmudna i długa droga. Tancerze wyjechali w piątek o godzinie 9 rano i na Śląsk jechali ponad 11 godzin. Po przyjeździe obie formacje czekały próby parkietu i przygotowania.  Dziewczynki z JANTAR Elbląg czesały się do 4 rano. Brak snu, długa droga nie wpłynęły jednak na jakość występów i oba zespoły na parkiecie spisały się na medal.

 

Formacja LOTOS – Jantar brawurowo zatańczyła układ „Tribute to Michael Jackson” do muzyki Michalea Jacksona i po raz 18 zdobyła tytuł Mistrza Polski. Tancerze zatańczyli walca angielskiego, walca wiedeńskiego, tango, slowfoxtrota oraz quickstepa. Na stronie www.twistservice.pl Pan Szymon Patryl, teoretyk i miłośnik tańca, który na bieżąco relacjonował Mistrzostwa Polski, napisał, że LOTOS Jantar jest poza zasięgiem konkurencji, a parkiet w Siemianowicach za mały na możliwości naszych tancerzy. Trener LOTOS-Jantar, Antoni Czyżyk, był również zadowolony ze swoich podopiecznych.

Pokaz Lotos Jantar to rzeczywiście światowy poziom, trudno będzie  innemu zespołowi w Polsce dogonić  Formację – mówi trener, Antoni Czyżyk – Wszystkie nasze założenia zostały zrealizowane, jestem zadowolony z prób i finałów. Formacje latynoamerykańskie powinny uczyć się od nas realizowania zasad tańca formacyjnego.

Zdobywając najwyższe miejsce na podium formacja LOTOS Jantar tym samy nabyła prawo do reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata Formacji Standardowych.

 

Równie pozytywnie Antoni Czyżyk wypowiada się o drugiej formacji JANTAR Elbląg. Kibicując głośno młodym latoroślom trener nabawił się chrypki.

Młody zespół to duża dynamika, pozytywna energia, świeżość na parkiecie i determinacja – chwali Antoni Czyżyk – Tancerze wyszli na parkiet bez kompleksów i poszli na całość. Otrzymali od 6 sędziów II miejsce, od trzech sędziów  – III miejsc. To naprawdę duży sukces. Tym bardziej, że pokonali wczoraj Formację Kadryl.

Formacja Kadryl z Białegostoku, od 4 lat nie pozwalała odebrać sobie tytułu wicemistrza Polski. W ubiegłym 2011 roku uplasowała się też  na 7 miejscu podczas Mistrzostw Świata Formacji Standardowych.

–  Młodzi spisali się bardzo dobrze – twierdzą starsi koledzy z LOTOS Jantar – Formacja Kadryl, z którą musieli stoczyć bój to dużo bardziej doświadczony zespół i świetni tancerze. Młodzi podczas pierwszego występu byli zestresowani ale finał zatańczyli pięknie. Zdecydowanie mieli ciekawszą choreografię i muzykę niż konkurencja z Białegostoku.

JANTAR Elbląg  zatańczły układ do muzyki zespołu The Beatles – „The Beatles – The Stars Reborn”. O wyborze układu i muzyki zadecydowali trenerzy formacji –  Paulina Kowal i Piotr Czyżyk, którzy przez ostatnie tygodnie nie tylko ćwiczyli ale także wspierali i dopingowali swoich podopiecznych.

Wszystko wskazuje na to, że w Elblągu rośnie nowe pokolenie Mistrzów tańca.

LOTOS Jantar powoli przekazuje pałeczkę młodszym zawodnikom – mówi Antoni Czyżyk – Tancerze z JANTAR Elbląg uczą się od starszych kolegów profesjonalizmu, we wszystkim: tańcu, strojach, fryzurach. Ponadto mają w sobie radość, determinację, świeżość i są niezwykle pracowici,

czyli posiadają wszystko aby odnieść sukces.

Mistrzostwa Polski zakończyły się późnym wieczorem. Zmęczeni ale szczęśliwi tancerze bezpiecznie dotarli do Elbląga w niedziele rano.

 

Współorganizatorem udziału tancerzy LOTOS – JANTAR w Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

 

SPONSOREM  FORMACJI STANDARDOWEJ „LOTOS – JANTAR” JEST GRUPA LOTOS S.A.

Autor: Zyta Wrzos